Logo 10v Jurka 10v EN
schéma řízení
jurka-foto

jurka@10v.cz

Zajímá mne, doporučuji:

Knížky

Nassim Nicholas Taleb: Černá labuť
Hezké pojednání o tom, jak dělat nepřesné předpovědi budoucnosti na základě nepřesných údajů o minulosti a s nesprávným využíváním statistiky (nečíst úvod)

Tomáš Sedláček: Ekonomie dobra a zla
Co to je „užitek“ z pohledu ekonomické teorie, z pohledu filosofie, společnosti a etiky

Graham Greene
Romány mezi detektivkou a psychologií člověka, který se od dobrých úmyslů přes kompromisy dostane ke zločinu

A.A.Milne:Medvídek Pú
Od čtyř let se učím rozeznávat povahy různých lidí. Tato knížka a její zvířátka jsou k tomu vhodným průvodcem. (originál, nikoli současný Disney)

Můj Blog

Vážně a nevážně občas, spíše zřidka kdy: jurka.blog.idnes.cz

Oblíbené

Člověk v tísni
Humanitární organizace, která funguje efektivně

Matematika s chutí
Smysluplný projekt, který učí děti přemýšlet

IT network
Výborný server o informačních technologiích a SW

Hedvábná stezka
Cestování po svém způsobu

Projekty, které jsem řešil a které by vás mohly zajímat

Workflow procesu obchodní zakázky

Jeden z prvních velkých projektů, který jsem kdysi dávno dělal, a k jehož tématu se stále vracím. Určit pravidla, jak mají lidé komunikovat, mít na jednom místě všechny informace a události kolem zakázky, umět na časovou osu promítnout historii zakázky, stanovit lhůty pro jednotlivé lidi či útvary firmy a umět vyhodnotit, jak se dodržují. To je velké téma pro většinu firem, které jsem potkal.

Atypický výrobek

Zákaznicky modifikované výrobky a flexibilita při plnění zákaznických požadavků jsou jednou z klíčových konkurenčních výhod českých firem. Současně ale také žhavým tématem, které vyvolává spory uvnitř firmy a pro které vedení hledá „rozumná pravidla“

Konfigurace variantního výrobku a obchodního případu

Projekt logicky navazuje na dva přechozí. Auto, nemocniční lůžko, topné těleso, obráběcí stroj, řídící jednotka, svačinky pro děti, ale i některé služby jsou produktem, který má volitelné vlastnosti. Jak se vypořádat s tisíci či miliony možných kombinací zvolených vlastností produktu? Prochází ve vaší firmě každá nová varianta výrobku přes konstruktéra? Jak vznikne nová varianta? Kopírováním některé předchozí? Jak nad nimi řešíte změny? Co je ještě standardní provedení a co je atyp? Je řešením omezit množství povolených variant?

Změnové řízení nad výrobkem, nad sortimentem

Řízení změn je věčné téma a neznám firmu, kde by fungovalo dokonale. Schvalování změn, sledování nákladů a efektivita procesu, řízení kapcit a s nimi spojených priorit, koordinace spotřeby starých zásob, minimalizace administrativy – to vše představuje množství protichůdných požadavků na tento proces. Pokud nemáte vyřešeno nic, nechtějte vyřešit vše.

Řízení rizika

Ve firmě Linet jsem řízení rizika zdravotnických prostředků zaváděl a mnoho let rozvíjel se svými kolegy jako jednu z priorit. Pro mne je řízení rizika a řízení spolehlivosti skutečně vzrušující téma a hluboce si vážím profesionálů, kteří jsou v této oblasti nejvýše. Zasahuje nejen do exaktních oblastí jako je statistika, ale zejména do hluboce lidských oblastí jako intuice a předvídavost. U špičkových firem je řízení rizika integrální součástí všech procesů, zejména pak procesů ve vývoji výrobku. Současně dosažitelnou dokonalost představuje letecký průmysl. Díváte se na pořady Letecké katastrofy? Dokážete si představit, že byste ve vaší firmě investovali 50 milionů dolarů, abyste zjistili příčinu jednoho problému? Zdokumentovaná nebezpečí a postupy řízení rizika bývají ve firmách nejvýznamnějším know-how, které bývá také vysoce důvěrné

Informační systém a jeho implementace

Informační systém je jen jedním z nástrojů na řízení firmy. Je nástrojem důležitým. Zažil jsem implementaci IS v různých rolích – projektový manažer, procesní analytik a zpracovatel zadání, klíčový uživatel, konzultant, technický dozor. Chystáte se implementovat informační systém? Proč? Chybí tomu současnému funkce, nebo je plný chybných a chybějících dat? Máte rozmyšleno, co od nového IS očekáváte? Jste si jisti, že ten současný systém vám to nedá? Dobrá, pak jděte do toho. Máte už zadání? Uvědomte si, že budete nejvíce platit ne za to, co v zadání je, ale za to, co ve vašem zadání chybí.

Inovace a vývoj nových produktů

Přestože větší část svého času věnuji komunikaci s lidmi, technika, inovace a fyzikální principy jsou něčím, co mne celý život baví. Měl jsem štěstí, že jsem se potkal s vynikajícími konstruktéry a inovátory, měl možnost jejich práci řídit a také se od nich učit. Také jsem měl možnost se hodně naučit o technologiích, ať už za dobu působení v Linetu, tak u dalších firem v Čechách i v zahraničí. Část svého času i nadále věnuji projektům tohoto typu, zejména v oblasti elektromechaniky a zdravotnických prostředků. Potkávám přitom partnery z Evropských zemí, Číny i USA. Stále se učím komunikovat s lidmi, kteří se na svět, ale i na zmíněné fyzikální principy dívají jinýma očima.